Skip to content

292 N Gaston Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1962

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Jun 18, 1999

Property Information

Block85
Lot31
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,834
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,800
42%
Improvement Value:$149,400
58%
Total Assessment$258,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,207+2.4%
2024$9,972+3.3%
2023$9,649+2.1%
2022$9,450+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000

To:

Sq Ft1,834DeedBook 2239, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1962