Skip to content

280 N Gaston Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1962

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block85
Lot33
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,425
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,800
42%
Improvement Value:$151,400
58%
Total Assessment$260,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,286+2.4%
2024$10,049+3.3%
2023$9,724+2.1%
2022$9,523+0.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,425DeedBook 6976, Page 2712Recorded7/25/2017

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,425DeedBook 6756, Page 2664Recorded11/21/2014

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 5908, Page 2124

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2050, Page 475

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1700, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1962