Skip to content

249 N Gaston Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1960

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
May 14, 2024

Property Information

Block87
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,762
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,000
38%
Improvement Value:$181,700
62%
Total Assessment$293,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,610+2.4%
2024$11,343+3.3%
2023$10,976+2.1%
2022$10,749+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft1,762DeedBook 7558, Page 332Recorded5/20/2024

Property Sale

Sale
$185,500
DeedBook 1654, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1960