Skip to content

1 Fleetwood Dr

Somerville, NJ 08876

Built 1955

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Aug 8, 2000

Property Information

Block92.05
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
46%
Improvement Value:$147,800
54%
Total Assessment$273,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,823+2.4%
2024$10,574+3.3%
2023$10,232+2.1%
2022$10,021+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000

To:

Sq Ft1,620DeedBook 2314, Page 40

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1715, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1955