Skip to content

270 Grove St

Somerville, NJ 08876

Built 1994

Last Sale Price
$354,000
Last Sale Date
May 27, 2004

Property Information

Block92
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,512
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,300
32%
Improvement Value:$275,100
68%
Total Assessment$403,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,946+2.4%
2024$15,579+3.3%
2023$15,075+2.1%
2022$14,764+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$354,000

To:

Sq Ft2,512DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook Login required, Page Login required