Skip to content

5 Seville Dr

Somerville, NJ 08876

Built 1960

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block92
Lot48
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,204
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,100
37%
Improvement Value:$244,800
63%
Total Assessment$388,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,373+2.4%
2024$15,019+3.3%
2023$14,533+2.1%
2022$14,234+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$745,000

To:

Sq Ft2,204DeedBook 7626, Page 1304Recorded7/9/2025

Property Sale

Sale
$172,500

To:

DeedBook 2124, Page 708

Property Sale

Sale
$156,500

To:

DeedBook 1836, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1960