Skip to content

11 Young St

Somerville, NJ 08876

Built 1930

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block93
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,204
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,800
43%
Improvement Value:$174,100
57%
Total Assessment$306,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,132+2.4%
2024$11,852+3.3%
2023$11,469+2.1%
2022$11,233+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,204DeedBook 6970, Page 3195Recorded7/3/2017

Property Sale

Sale
$352,000
DeedBook 6249, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1930