Skip to content

30 Young St

Somerville, NJ 08876

Built 1940

Last Sale Price
$399,500
Last Sale Date
Feb 11, 2016

Property Information

Block94
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
45%
Improvement Value:$159,400
55%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,373+2.4%
2024$11,111+3.3%
2023$10,751+2.1%
2022$10,530+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$399,500

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 6855, Page 1779Recorded2/26/2016

Property Sale

Sale
$376,000
DeedBook 5760, Page 710

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 51831, Page 3550

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2191, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1940