Skip to content

32 Ivanhoe Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1952

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 4, 2020

Property Information

Block95
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,500
46%
Improvement Value:$136,000
54%
Total Assessment$250,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,902+2.4%
2024$9,674+3.3%
2023$9,361+2.1%
2022$9,168+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,160DeedBook 7284, Page 2972Recorded12/14/2020

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 7037, Page 3123Recorded4/20/2018

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5547, Page 3115

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 5276, Page 2941

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2237, Page 3921

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1827, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1952