Skip to content

107 Prospect Street

South Bound Brook, NJ 08880

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 1988

Property Information

Block48
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySo Bound Brook Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,904
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,000
38%
Improvement Value:$177,900
62%
Total Assessment$286,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,965+0.9%
2024$10,862+8.6%
2023$10,004+5.1%
2022$9,516-2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959