Skip to content

41 Roseland Avenue

Warren, NJ 07059

Built 1955

Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Apr 4, 2015

Property Information

Block107
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class18
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage961
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,100
61%
Improvement Value:$161,900
39%
Total Assessment$413,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,966+2.0%
2024$6,828+1.9%
2023$6,703+1.6%
2022$6,599+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$337,500

From: DETORRES, ARISTIDE C

To: Butterly, Matthew S & Danielle S, BUTTERLY, MATTHEW S & DANIELLE S

Sq Ft961DeedBook 6788, Page 2685Recorded4/27/2015

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 6405, Page 2197

Property Built

Built

Year Built: 1955