Skip to content

9 Dead River Road

Warren, NJ 07059

Built 1972

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Jan 2, 2020

Property Information

Block10
Lot7.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class20
Description1.5S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,580
Acreage2.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$350,400
33%
Improvement Value:$712,600
67%
Total Assessment$1,063,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,130+3.8%
2024$17,463+31.6%
2023$13,266+6.0%
2022$12,509+15.2%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000

To: Eliassen, Erik & Eliassen, J.

Sq Ft1,956DeedBook 7180, Page 1276Recorded1/8/2020

Property Sale

Sale
$583,000

From: GOFFREDO, CARMINE G.

To: ARANJO, JEFFREY & KRISTIN

Sq Ft1,776DeedBook 7010, Page 2247Recorded12/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 1972