Skip to content

32 Livingston Avenue

Warren, NJ 07059

Built 1955

Last Sale Price
$32,198
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block110
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class19
Description1.5S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage3,004
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$271,200
48%
Improvement Value:$293,700
52%
Total Assessment$564,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,256+2.0%
2024$8,097+1.7%
2023$7,961+9.1%
2022$7,300+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$32,198

To: Randazzo, Nicolas A & Et Al

Sq Ft3,004DeedBook 7412, Page 1571Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,776DeedBook 7282, Page 42Recorded12/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 1955