Skip to content

63 Reinman Road

Warren, NJ 07059

Built 1980

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 19, 2000

Property Information

Block111
Lot46.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class19
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage1,502
Acreage0.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,700
54%
Improvement Value:$234,200
46%
Total Assessment$510,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,635+2.0%
2024$8,467+1.6%
2023$8,331+2.1%
2022$8,162+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 1962, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1980