Skip to content

10 Sandalwood Drive

Warren, NJ 07059

Built 1987

Last Sale Price
$1,055,000
Last Sale Date
Feb 16, 2024

Property Information

Block112
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,226
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$381,200
38%
Improvement Value:$633,600
62%
Total Assessment$1,014,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,294+7.1%
2024$16,144+1.2%
2023$15,946+2.0%
2022$15,633+1.9%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$1,055,000

To:

Sq Ft3,226DeedBook 7545, Page 2667Recorded2/21/2024

Property Sale

Sale
$785,500

From:

To:

Sq Ft3,226DeedBook 6845, Page 3439Recorded1/5/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft3,226DeedBook 6824, Page 3246Recorded9/28/2015

Property Sale

Sale
$785,000

From:

To:

Sq Ft3,226DeedBook 6734, Page 2596Recorded8/8/2014

Property Sale

Sale
$780,000
DeedBook 5307, Page 1910

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 2112, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 1619, Page 345