Skip to content

138 Mountain Avenue

Warren, NJ 07059

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 1985

Property Information

Block114
Lot7.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page102

Building Details

Building Class19
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,621
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$339,100
61%
Improvement Value:$218,200
39%
Total Assessment$557,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,387+1.5%
2024$9,250+0.7%
2023$9,188+2.1%
2022$9,000+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958