Skip to content

10 Heather Lane

Warren, NJ 07059

Built 1986

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Aug 15, 2014

Property Information

Block114
Lot7.06
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page102

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,381
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,100
32%
Improvement Value:$731,000
68%
Total Assessment$1,070,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,751+1.7%
2024$17,456+1.3%
2023$17,236+1.7%
2022$16,954+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$885,000

From: JOHNSTON, MICHEAL J & MELISSA W

To: MUSTO, RICHARD , Musto, Richard

Sq Ft3,381DeedBook 6736, Page 3890Recorded8/19/2014

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 6143, Page 1062

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 2309, Page 388

Property Sale

Sale
$398,000
DeedBook 1591, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1986