Skip to content

15 Chesterfield Drive

Warren, NJ 07059

Built 1991

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Sep 9, 1996

Property Information

Block14
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page04

Building Details

Building Class20
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningRRAH
Sq Footage3,707
Acreage0.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$465,900
39%
Improvement Value:$716,900
61%
Total Assessment$1,182,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,152+1.8%
2024$19,797+0.9%
2023$19,618+2.8%
2022$19,087+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

To: Preziosi, Albert Jr & Lisa

Sq Ft3,707DeedBook 2078, Page 165

Property Sale

Sale
$567,073
DeedBook 1835, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1991