Skip to content

15 Nottingham Way

Warren, NJ 07059

Built 1987

Last Sale Price
$1,120,000
Last Sale Date
Feb 16, 2015

Property Information

Block15
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class20
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,935
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,900
31%
Improvement Value:$883,700
69%
Total Assessment$1,289,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,870+2.8%
2024$21,271+1.0%
2023$21,053+1.3%
2022$20,775+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,120,000

From: BLACK, SEAN D & JULIE B

To: MARSCHKE, DEREK J & ALANA V STEELE , Marschke, Derek J & Alana V Steele

Sq Ft3,935DeedBook 6777, Page 2716Recorded3/10/2015

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook 6137, Page 3757

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 2053, Page 310

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 1774, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1987