Skip to content

7 Nottingham Way

Warren, NJ 07059

Built 1988

Last Sale Price
$1,510,000
Last Sale Date
Nov 23, 2022

Property Information

Block15
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage5,525
Acreage1.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$374,500
26%
Improvement Value:$1,054,900
74%
Total Assessment$1,429,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,291+2.6%
2024$23,680+12.2%
2023$21,107+1.2%
2022$20,861+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,510,000

To: Xu, Jingwen

Sq Ft5,525DeedBook 7484, Page 1980Recorded12/13/2022

Property Sale

Sale
$790,000
DeedBook 1996, Page 299

Property Sale

Sale
$810,000
DeedBook 1746, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1988