Skip to content

14 Nottingham Way

Warren, NJ 07059

Built 1987

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Jun 29, 2010

Property Information

Block17
Lot21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage4,541
Acreage1.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$382,100
35%
Improvement Value:$720,500
65%
Total Assessment$1,102,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,676+3.0%
2024$18,138+1.1%
2023$17,949+1.3%
2022$17,717+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000

To:

Sq Ft4,541DeedBook 6332, Page 2262

Property Sale

Sale
$860,000
DeedBook 5164, Page 3645

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 2020, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 1578, Page 287