Skip to content

20 Nottingham Way

Warren, NJ 07059

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2019

Property Information

Block17
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage4,650
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,400
30%
Improvement Value:$873,700
70%
Total Assessment$1,254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,242+2.8%
2024$20,669+1.0%
2023$20,461+1.3%
2022$20,207+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 1798, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1986