Skip to content

85 Old Smalleytown Road

Warren, NJ 07059

Built 2023

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block217
Lot17.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage4,482
Acreage1.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$329,100
22%
Improvement Value:$1,151,000
78%
Total Assessment$1,480,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,241+335.0%
2024$5,802-73.9%
2023$22,199+24.6%
2022$17,819+2.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$1,200,000

To: Attanasio, Joseph

Sq Ft3,932DeedBook 7270, Page 691Recorded11/6/2020

Property Sale

Sale
$777,150
DeedBook 6458, Page 2399