Skip to content

115 Crestwood Drive

Watchung, NJ 07069

Built 1956

Last Sale Price
$343,000
Last Sale Date
Oct 27, 1987

Property Information

Block219
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class19
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,498
Acreage1.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,900
38%
Improvement Value:$378,300
62%
Total Assessment$609,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,039+1.4%
2024$10,884+0.8%
2023$10,795+1.9%
2022$10,590+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$343,000

To: Sit, Cho-Wei & Helena

Sq Ft2,498DeedBook 1678, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1956