Skip to content

3 Teakwood Court

Warren, NJ 07059

Built 2002

Last Sale Price
$846,848
Last Sale Date
Jun 5, 2003

Property Information

Block24.07
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class20
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningRRAH
Sq Footage4,602
Acreage0.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$415,200
31%
Improvement Value:$946,000
69%
Total Assessment$1,361,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,773+2.8%
2024$22,155+1.2%
2023$21,902+0.5%
2022$21,797-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$846,848

To:

Sq Ft4,602DeedBook 5395, Page 2841

Property Built

Built

Year Built: 2002