Skip to content

16 Elmwood Drive

Warren, NJ 07059

Built 1994

Last Sale Price
$823,500
Last Sale Date
Feb 4, 2014

Property Information

Block29.02
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage3,216
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,400
36%
Improvement Value:$633,300
64%
Total Assessment$989,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,713+3.0%
2024$16,223+1.4%
2023$16,000+2.0%
2022$15,680-1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$823,500

From: LIEBMAN, LINDA G

To: Alonso, Joseph M & Thailyn L, ALONSO, JOSEPH M & THAILYN L

Sq Ft3,216DeedBook 6702, Page 455Recorded2/21/2014

Property Built

Built

Year Built: 1994