Skip to content

114 Smoke Rise Drive

Warren, NJ 07059

Built 1966

Last Sale Price
$795,000
Last Sale Date
May 11, 2020

Property Information

Block29
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,556
Acreage1.77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$430,900
45%
Improvement Value:$523,200
55%
Total Assessment$954,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,163+1.8%
2024$15,870+3.0%
2023$15,414+2.5%
2022$15,043+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$795,000

To: Benzel, Adam & Candace

Sq Ft2,556DeedBook 7222, Page 3730Recorded6/29/2020

Property Sale

Sale
$810,000

From: LACOSTA, DAWN J & DENNIS J

To: VAILE, JOHN & KOTSIS KATHERINE

Sq Ft2,556DeedBook 6694, Page 1051Recorded1/7/2014

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 1258, Page 700

Property Built

Built

Year Built: 1966