Skip to content

65 Christy Drive

Warren, NJ 07059

Built 1994

Last Sale Price
$384,954
Last Sale Date
Jan 9, 1995

Property Information

Block29
Lot40
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,846
Acreage0.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$356,400
39%
Improvement Value:$557,600
61%
Total Assessment$914,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,458+3.2%
2024$14,985+1.6%
2023$14,752+2.1%
2022$14,444-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$384,954

To: Devico, Frank & Amy Steinberg-

Sq Ft2,846DeedBook 1994, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1994