Skip to content

7 Mustang Trail

Warren, NJ 07059

Built 1971

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block34
Lot3.07
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class19
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,694
Acreage1.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$463,200
46%
Improvement Value:$534,400
54%
Total Assessment$997,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,981+1.9%
2024$16,671+0.6%
2023$16,573+2.9%
2022$16,100+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To: Garcia, Isaac & Nikole

Sq Ft3,694DeedBook 7174, Page 1529Recorded12/13/2019

Property Sale

Sale
$935,000
DeedBook 5918, Page 3794

Property Sale

Sale
$418,000
DeedBook 1893, Page 700

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 1571, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1971