Skip to content

12 William Penn Road

Warren, NJ 07059

Built 1980

Last Sale Price
$1,080,000
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block36.01
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class19
Description1.5S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,124
Acreage1.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$538,900
51%
Improvement Value:$526,500
49%
Total Assessment$1,065,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,110+1.4%
2024$17,855+8.7%
2023$16,418+1.0%
2022$16,254-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,080,000

To: Aslam, Omer & Stewart, Jennifer

Sq Ft3,429DeedBook 7451, Page 2926Recorded6/17/2022

Property Sale

Sale
$695,000
DeedBook 2317, Page 125

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 1697, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1980