Skip to content

269 King George Road

Warren, NJ 07059

Built 1930

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 18, 2018

Property Information

Block37
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class19
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage872
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,800
66%
Improvement Value:$120,900
34%
Total Assessment$355,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,992+2.1%
2024$5,870+3.3%
2023$5,684+2.8%
2022$5,531+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From: GARCIA, EDUARDO & MARIA

To: Buitrago, Joshua Reinaldo & Jessica, BUITRAGO, JOSHUA REINALDO & JESSICA

Sq Ft872DeedBook 7055, Page 1062Recorded7/10/2018

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5365, Page 3368

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5168, Page 1707

Property Sale

Sale
$117,300
DeedBook 2049, Page 559

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 1788, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1930