Skip to content

6 Spring House Road

Warren, NJ 07059

Built 1963

Last Sale Price
$304,000
Last Sale Date
May 13, 1988

Property Information

Block41
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,691
Acreage1.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$508,100
55%
Improvement Value:$409,100
45%
Total Assessment$917,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,371+2.1%
2024$15,056+1.7%
2023$14,806+1.2%
2022$14,631+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$304,000

To: Sommerville, Barry B. & Gitto, Mary

Sq Ft2,691DeedBook 1683, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1963