Skip to content

67 Red Hill Road

Warren, NJ 07059

Built 1973

Last Sale Price
$612,000
Last Sale Date
Oct 21, 2016

Property Information

Block45
Lot37
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,184
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,900
49%
Improvement Value:$498,500
51%
Total Assessment$979,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,347+2.3%
2024$15,973+1.5%
2023$15,730+17.5%
2022$13,383+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$612,000

From: HOGAN, CHARLES

To: Torres, Valentin & Jamie, TORRES, VALENTIN & JAMIE

Sq Ft3,184DeedBook 6918, Page 3406Recorded11/9/2016

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 1287, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1973