Skip to content

8 Willow Woods Trail

Warren, NJ 07059

Built 1993

Last Sale Price
$1,190,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block50.01
Lot24.07
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class20
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage7,067
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$526,900
31%
Improvement Value:$1,153,000
69%
Total Assessment$1,679,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,570+1.4%
2024$25,213+0.9%
2023$24,999+0.3%
2022$24,919-11.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,190,000

To: Nahar, Sudha & Surenra

Sq Ft7,119DeedBook 7128, Page 3845Recorded7/3/2019

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 2015, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1993