Skip to content

10 Thistle Lane

Warren, NJ 07059

Built 1998

Last Sale Price
$1,850,000
Last Sale Date
Aug 29, 2003

Property Information

Block50.01
Lot34.07
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class21
Description2S-F;4GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage5,235
Acreage3.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$500,200
27%
Improvement Value:$1,341,700
73%
Total Assessment$1,841,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,224+4.5%
2024$29,884+1.4%
2023$29,475+1.2%
2022$29,121-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,850,000

To: Lord, Robert A. & Sharon E.

Sq Ft5,235DeedBook 5461, Page 2705

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 2153, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1998