Skip to content

25 Wychwood Way

Warren, NJ 07059

Built 1993

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Nov 19, 2013

Property Information

Block53
Lot6.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class19
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,429
Acreage1.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,000
42%
Improvement Value:$595,500
58%
Total Assessment$1,031,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,450+1.8%
2024$17,138+5.4%
2023$16,263+0.8%
2022$16,136+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000

From: BLUMSTEIN, RONALD S & LESLIE S

To: MOON, DIANE & MICKEY , Moon, Diane & Mickey

Sq Ft3,429DeedBook 6685, Page 2054Recorded11/20/2013

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 1920, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$794,970
DeedBook 1719, Page 204