Skip to content

15 Wychwood Way

Warren, NJ 07059

Built 1965

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Jan 12, 2012

Property Information

Block53
Lot7.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage4,056
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$480,900
37%
Improvement Value:$824,600
63%
Total Assessment$1,305,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,118+1.8%
2024$21,737+0.2%
2023$21,684+0.9%
2022$21,487+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000

To: Liberti,Stephen & Brenda

Sq Ft4,056DeedBook 6484, Page 1454

Property Sale

Sale
$749,000
DeedBook 5079, Page 3455

Property Built

Built

Year Built: 1965