Skip to content

1 Wychwood Way

Warren, NJ 07059

Built 1966

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Oct 12, 2011

Property Information

Block53
Lot7.06
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,362
Acreage1.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$474,900
58%
Improvement Value:$339,800
42%
Total Assessment$814,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,724+2.0%
2024$13,457+0.2%
2023$13,425+1.5%
2022$13,227+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To: Thottupurath,P.& Raghavan,J.

Sq Ft2,362DeedBook 6458, Page 1947

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 1959, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1966