Skip to content

11 Ferguson Road

Warren, NJ 07059

Built 1994

Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block55
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage3,846
Acreage7.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$637,500
49%
Improvement Value:$662,300
51%
Total Assessment$1,299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,995+1.9%
2024$21,584+0.2%
2023$21,543+0.9%
2022$21,352-0.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 1738, Page 642