Skip to content

3 Deerwood Trail

Warren, NJ 07059

Built 1985

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jan 29, 2001

Property Information

Block55
Lot4.08
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class19
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,614
Acreage1.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$426,100
50%
Improvement Value:$424,100
50%
Total Assessment$850,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,502+1.9%
2024$14,235+0.2%
2023$14,212+0.6%
2022$14,128+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

To: Tang, Min & Sun, Wen

Sq Ft2,614DeedBook 2355, Page 172

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 1761, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1985