Skip to content

106 Mount Horeb Road

Warren, NJ 07059

Built 1940

Last Sale Date
Jun 12, 2024

Property Information

Block55
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class47
Description1S-F
Dwellings15
ZoningR65
Sq Footage12,479
Acreage7.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$836,900
45%
Improvement Value:$1,042,100
55%
Total Assessment$1,879,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,387+1.2%
2024$32,006+0.0%
2023$32,002+0.9%
2022$31,702+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940