Skip to content

6 Providence Road

Warren, NJ 07059

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2001

Property Information

Block57
Lot14.06
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class20
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage4,067
Acreage1.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$348,400
27%
Improvement Value:$942,200
73%
Total Assessment$1,290,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,056+2.2%
2024$21,589+0.2%
2023$21,549+1.0%
2022$21,329-1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004