Skip to content

7 Berkshire Drive

Warren, NJ 07059

Built 1962

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Apr 20, 2004

Property Information

Block57
Lot27.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class19
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage1,534
Acreage1.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$390,200
64%
Improvement Value:$217,600
36%
Total Assessment$607,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,241+1.4%
2024$10,097-1.1%
2023$10,210+2.2%
2022$9,994+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000

To: Mateiro, Jose & Marian

Sq Ft1,534DeedBook 5594, Page 1629

Property Built

Built

Year Built: 1962