Skip to content

21 Cambridge Drive

Warren, NJ 07059

Built 1987

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Aug 30, 2010

Property Information

Block57
Lot31.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class19
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,738
Acreage1.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$384,200
35%
Improvement Value:$724,700
65%
Total Assessment$1,108,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,845+1.4%
2024$18,582-0.5%
2023$18,672+1.6%
2022$18,382+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

To: West,Kyle & Annoesjka

Sq Ft3,738DeedBook 6351, Page 557

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 2173, Page 758

Property Sale

Sale
$715,000
DeedBook 1670, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1987