Skip to content

44 Ferguson Road

Warren, NJ 07059

Built 1986

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Oct 20, 2022

Property Information

Block57
Lot8.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class19
Description1.5S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage3,843
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$336,700
35%
Improvement Value:$631,000
65%
Total Assessment$967,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,349+1.8%
2024$15,082+7.3%
2023$14,061+0.7%
2022$13,958-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000

To: Granados, Santos O & Penate, Roxana

Sq Ft3,467DeedBook 7477, Page 1174Recorded10/27/2022

Property Sale

Sale
$846,325
DeedBook 6004, Page 1157

Property Sale

Sale
$785,000
DeedBook 5000, Page 3436

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$55,500
DeedBook 1511, Page 309