Skip to content

14 Berkshire Drive

Warren, NJ 07059

Built 1964

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block58
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class19
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage1,738
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$372,300
63%
Improvement Value:$218,600
37%
Total Assessment$590,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,962+1.4%
2024$9,820-7.6%
2023$10,629+2.1%
2022$10,410+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To: Chen, Mike & Helen

Sq Ft1,738DeedBook 7441, Page 447Recorded4/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 1964