Skip to content

18 Ridge Road

Warren, NJ 07059

Built 2000

Last Sale Date
Sep 10, 2024

Property Information

Block59
Lot49.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage3,335
Acreage0.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$347,700
36%
Improvement Value:$620,300
64%
Total Assessment$968,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,619+1.4%
2024$16,386-0.2%
2023$16,415+0.8%
2022$16,287-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$840,000
DeedBook 6425, Page 1731

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 2331, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 2000