Skip to content

1 Evergreen Court

Warren, NJ 07059

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2010

Property Information

Block60.01
Lot1.16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class20
Description2S-F;4GAR
Dwellings1
ZoningRRAH
Sq Footage4,566
Acreage0.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$382,900
28%
Improvement Value:$984,100
72%
Total Assessment$1,367,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,468+2.2%
2024$22,963+0.7%
2023$22,801+1.0%
2022$22,565+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,285,000
DeedBook 5883, Page 133

Property Sale

Sale
$949,000
DeedBook 2338, Page 733

Property Sale

Sale
$795,000
DeedBook 2229, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1999