Skip to content

8 Washington Valley Road

Warren, NJ 07059

Built 1955

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Dec 15, 1992

Property Information

Block60
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class19
Description2S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage2,284
Acreage1.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,300
53%
Improvement Value:$281,500
47%
Total Assessment$601,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,280+1.9%
2024$10,085+1.7%
2023$9,919+1.5%
2022$9,768+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000

To: Rall Charles A

Sq Ft2,284DeedBook 1887, Page 392

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 1512, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1955