Skip to content

9 Brady Road

Warren, NJ 07059

Built 2016

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Oct 22, 2014

Property Information

Block61
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class20
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage1,458
Acreage1.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,300
25%
Improvement Value:$1,221,600
75%
Total Assessment$1,628,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,825+1.6%
2024$27,378+0.4%
2023$27,260+1.4%
2022$26,896+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$499,900

From: SCHWAB EXC, KATHLEEN A

To: Bodajlo, James & Jessica, BODAJLO, JAMES & JESSICA

Sq Ft4,949DeedBook 6751, Page 618Recorded10/27/2014

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 1367, Page 801